Z wizytą w Dannenbergu

W dniach 16-19 września br. w zaprzyjaźnionym Dannenbergu i zbiorczej gminie Elbtalaue, przebywała 5-osobowa delegacja z Łasku. Wizyta rozpoczęła się uroczystą kolacją, w trakcie której zostaliśmy oficjalnie powitani przez burmistrza Jurgena Meyera oraz przedstawicieli wszystkich gmin wchodzących w skład gminy zbiorczej Elbtalaue.

Gospodarze zadbali o ciekawy i bardzo urozmaicony program naszego pobytu. Pierwszego dnia wizyty odwiedziliśmy muzeum leśne „Naturum” Göhrde, gdzie przekazano nam informacje nt. flory i fauny rezerwatu leśnego. Z zaciekawieniem obejrzeliśmy eksponaty oraz salę edukacyjną, w której prowadzone są zajęcia z dziećmi na tematy związane z ochroną zwierząt i roślin na danym terenie. Bardzo interesująca była przejażdżka bryczką, dzięki której z bliska mogliśmy przyjrzeć się walorom rezerwatu m.in. wspaniałym kilkusetletnim dębom i połaciom wrzosowisk. Następnym punktem programu był udział w festynie lokalnym i zabawie polegającej na ustanawianiu rekordu Guinessa w dziedzinie tzw. „koników na kiju”. Na uwagę i pochwałę zasługuje również fakt, że całe rodziny – zarówno dzieci jak i dorośli - brały czynny udział w tej rozrywce. Rekord został ustanowiony, a nasza delegacja miała w tym swój udział. Uczestniczyliśmy też w obchodach 50-lecia zakładu Continental Contitech w Dannenbergu. Firma ta słynie głównie z produkcji opon, jej historia w Niemczech sięga roku 1871. Zakład w Dannenbergu specjalizuje się w wytwarzaniu elementów z tworzyw sztucznych przeznaczonych dla przemysłu samochodowego, a także pasów transmisyjnych (m.in. do wind) oraz różnego rodzaju uszczelek itp. Wieczorem czekała na nas "długa noc sztuk pięknych", czyli spotkania z artystami, mini koncerty i zabawa w centrum miasta. Bardzo interesujący był również drugi dzień wizyty. Zwiedziliśmy muzeum pożarnictwa, gdzie odbywały się zawody drużyn pożarniczych z poszczególnych gmin. W skład drużyn wchodziły dzieci, młodzież i dorośli. Drużyny konkurowały ze sobą w bardzo zaskakujących dyscyplinach, a głównym celem tej rywalizacji było zainteresowanie młodych osób zawodem strażaka oraz pokazanie, że profesja ta może wiązać się również ze świetną zabawą. Po południu (w Dannenbergu odbywało się wówczas święto miasta w rodzaju naszego Jarmarku) odwiedzaliśmy stoiska poszczególnych gmin. Każda gmina eksponowała swoje największe walory i atrakcje. Odwiedzając muzeum zlokalizowane w Wieży Waldemara poznaliśmy historię miasta i okręgu Elbtalaue związaną z powodziami, jakie nawiedzały okręg począwszy od XIX wieku. Z wieży mogliśmy też podziwiać malowniczą panoramę Dannenberga. Program przygotowany przez stronę niemiecką był bardzo napięty, ale niezmiernie interesujący, dlatego czas wizyty minął bardzo szybko.

Podsumowując – pobyt naszej delegacji w Dannenbergu upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Oprócz wielu ciekawych informacji z zakresu historii i obecnej sytuacji miasta i okolic, wizyta okazała się niezwykle inspirująca. Pobyt w Dannenbergu stał się okazją do licznych konwersacji na temat dotychczasowej i dalszej współpracy polsko-niemieckiej. Mamy nadzieję, że przyczyni się także do rozszerzenia kierunków współdziałania pomiędzy Łaskiem i nader gościnnym Dannenbergiem.                      

 

galeria zdjęć »