Powrót olimpijczyka

Zakończyły się Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi i Dubaju, które odbywały się w marcu 2019 r. W pamięci setek tysięcy kibiców z całego świata zostaną niezwykłe emocje rywalizacji sportowców ze 190 krajów, hollywoodzki rozmach ceremonii otwarcia i zamknięcia, które pełne były występów artystów, gwiazd światowego formatu oraz przesłanie, by poznać bliżej sportowców z niepełnosprawnością intelektualną i zobaczyć ich niezwykłą determinację, która sprawia, że wbrew różnym przeciwnościom z sukcesem uczestniczyli w największych zawodach Special Olympics na świecie.

22 marca na Lotnisku Chopina w Warszawie na naszych wspaniałych zawodników, wracających z Special Olympics World Games Abu Dhabi 2019, czekał tłum kibiców, członków rodzin  i zaproszonych gości. Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych liczyła 90 osób w tym 64 zawodników, którzy rywalizowali w 17 dyscyplinach sportowych. Nasz olimpijczyk- Radosław Łaguniak- uczeń Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Łasku powrócił do Polski pełen emocji, oczarowany atmosferą i magią Igrzysk.

26 marca na sali gimnastycznej naszego Ośrodka odbyło się uroczyste powitanie Radka. Polska ekipa niepełnosprawnych intelektualnie sportowców opuściła Bliski Wschód  z rekordowym dorobkiem 69 medali, w tym aż 30 złotych, 21 srebrnych i 18 brązowych. Radosław  na arenach sportowych w Abu Dhabi w bowlingu wywalczył: 4 miejsce w grze podwójnej, 6 miejsce w grze drużynowej i 6 lokatę w grze pojedynczej (w grze singlowej konkurował o medal z zawodnikami z: Anglii, Kanady, Syrii, Węgier, Austrii, Afryki i Zjednoczonych Emiratów Arabskich).

Nasz uczeń jest „żywym“ przykładem tego, że wola i determinacja pozwala przezwyciężać wszelkie trudności, osiągać sukcesy i sięgać po marzenia. Sportowcy Olimpiad Specjalnych zmagają się ze wszystkimi emocjami towarzyszącymi rywalizacji sportowej – znają radość zwycięstwa, ale także gorycz porażki. Tak jak każdy, czasem zmagają się ze zmęczeniem lub bólem. Ich medale (chociaż w  idei ruchu Olimpiad Specjalnych medale nie są najważniejsze) są wspaniałą pamiątką i ważnym symbolem przełamywania własnych barier i walki nie tylko o lepszą kondycję fizyczną, ale także poprawę umiejętności społecznych, otwieranie na świat.  Sportowcy Olimpiad udowadniają sobie i wszystkim dookoła, że są ważną częścią naszego społeczeństwa.

3 kwietnia w Pałacu Prezydenckim zaplanowano uroczyste spotkanie zawodników olimpijskich z prezydentem RP.

 

Ewelina Słomczyńska

 przewodnicząca klubu „Aplauz” Olimpiad Specjalnych, Oddział Łódzki przy SOSW w Łasku

 

Galeria: 

Powrót olimpijczyka

Powrót olimpijczyka
Powrót olimpijczyka
Powrót olimpijczyka
Powrót olimpijczyka
Powrót olimpijczyka
Powrót olimpijczyka
Powrót olimpijczyka
Powrót olimpijczyka
Powrót olimpijczyka
Powrót olimpijczyka
Powrót olimpijczyka