Plac 11 Listopada w Łasku

Plac 11 Listopada najlepiej zrewitalizowaną przestrzenią publiczną w Polsce!

W dniu 21 października 2014 r. w Kancelarii Prezydenta RP odbyło się uroczyste wręczenie nagród VIII edycji konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Pierwszą nagrodę w kategorii "Rewitalizowana przestrzeń publiczna" otrzymał Plac 11 Listopada w Łasku. Pamiątkową tablicę oraz dyplomy z rąk Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego otrzymał Burmistrz Łasku Gabriel Szkudlarek.

 

 

Nagrody dla Placu 11 Listopada

 

Prezentacja ukazująca rewitalizację Placu 11 Listopada w Łasku

 

 

Plac 11 Listopada w Łasku znajduje się w zasięgu Internetu Wi-Fi. Dostęp do usługi jest bezpłatny i został ustalony na 1h  dziennie dla każdego użytkownika. Aby połączyć się z globalną siecią wystarczy włączyć na swoim laptopie, tablecie lub smartfonie Wi-Fi, a po kilku sekundach na wyświetlaczu pojawią się dwie sieci:

UM_LASK_HS1

UM_LASK_HS2

Należy połączyć się z tą, która ma w danym miejscu najlepszy zasięg. Następnie po włączeniu wyszukiwarki internetowej ukaże się strona z regulaminem. Po jego akceptacji można już swobodnie korzystać z internetu na Placu 11 Listopada.

 

Pomnik Niepodległości w Łasku

 

Pomnik autorstwa dr Zbigniewa Dudka (łódzki rzeźbiarz, wykładowca na ASP i Politechnice w Łodzi) i jego żony Krystyny Urbanowicz - Dudek.

Został odsłonięty jesienią 2009 roku w Łasku na Placu 11 listopada.

Rzeźba jest wykonana zgodnie z dzisiejszymi trendami w sztuce z różnych materiałów - granitowe kolumny zwieńczone stylizowanymi flagami ze stali nierdzewnej. U góry tytanowy napis upamiętniający walkę pokoleń o niepodległość (po obydwu stronach - z jednej w języku polskim, a z drugiej po łacinie).

Wybrany projekt pomnika oparty jest na łuku triumfalnym, symbolu zwycięstwa. Jest odmienny w swojej formie. Jego stylizowany kształt i propozycja łączenia różnorodnych materiałów to wyznacznik dzisiejszych czasów. Taka forma rzeźby daje gwarancję, że będzie rozpoznawalna, co do lat jej powstania. Doskonale realizuje ideę łączenia pokoleń walczących o wolność, gdyż nie odnosi się do konkretnej wojny (okresu historycznego) i jest doskonałym miejscem składania hołdu pamięci  z okazji różnorodnych świąt i rocznic.

 

Realizacja budowy pomnika na Placu 11 Listopada


W dniu 3 marca 2009 r. na Placu 11 Listopada został zburzony pomnik upamiętniający walkę żołnierzy polskich i radzieckich z hitleryzmem (wzniesiony w 1968 r. przez społeczeństwo Ziemi Łaskiej). Zapraszamy do obejrzenia galerii z robiórki pomnika.

galeria zdjęć z rozbiórki pomnika »

W połowie września 2009 r. rozpoczęła się realizacja budowy pomnika. Roboty ziemne prowadzone były pod nadzorem archeologicznym. W trakcie wykopów nie wykryto zabytków archeologicznych, zatem realizacja robót przebiegała bez zakłóceń. Wykonana została żelbetowa płyta fundamentowa. 1 października do Łasku zostały przetransportowane bloki granitowe i rozpoczął się montaż kolumn. Następnie kolumny zostały zwieńczone elementem ze stali nierdzewnej. Po zakończeniu robót montażowych naziemnej części pomnika, jego bezpośrednie otoczenie zostało wyłożone kostką granitową.

Monument, upamiętniający walczących o niepodległość, stanął w miejscu starego pomnika na Placu 11 Listopada. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika odbyło się 11 listopada 2009 r. w trakcie uroczystości związanych z 91. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

galeria zdjęć z realizacji budowy pomnika »