Opracowanie Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Miasta Łask
Gmina Łask realizuje projekt pn. „Opracowanie Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Miasta Łask”.
Na jego realizację pozyskała dofinasowanie w ramach działania FENX.02.04 Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom typ projektów: Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu priorytetu FENX.02 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z EFRR programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.
Umowa o dofinansowanie nr: FENX.02.04-IW.01-0008/23
Wartość Projektu: 147 837,07 zł
Wysokość dofinansowania z UE: 117 840,92 zł
Celem projektu jest przygotowanie do zmian klimatu, zwiększenie odporności oraz podniesienie potencjału do radzenia sobie w sytuacji zmieniających się warunków klimatycznych Miasta Łask poprzez opracowanie dokumentu planistycznego w postaci Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Miasta Łask (MPA).
Projekt realizowany jest latach 2024-2025 w podziale na dwa zadania:
- Opracowanie dokumentu planistycznego -Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Miasta Łask.
- Działania informacyjno-edukacyjne związane z partycypacją społeczną i budowaniem świadomości społecznej.
Wynikiem realizacji projektu będzie opracowanie Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Miasta Łask oraz wsparcie w zakresie adaptacji do zmian klimatu.
Wsparcie w ramach projektu skierowane jest do jednostek samorządu terytorialnego i ma na celu wsparcie władz samorządowych w opracowaniu dokumentów planistycznych w zakresie adaptacji do zmian klimatu.
Jednakże grupą docelową niniejszego projektu są mieszkańcy Miasta Łask, którym opracowanie ww. dokumentu przyniesie szereg korzyści po zrealizowaniu jego założeń. Wśród których wymienić można: poprawę jakości życia w mieście, wzrost bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, rozwój i ochronę błękitno-zielonej infrastruktury, ograniczenie skutków zmian klimatu dla dóbr kultury. ograniczenie strat związanych ze skutkami zmian klimatu, zwiększenie świadomości zmian klimatu i wzrost zaangażowania mieszkańców w działania na rzecz miasta, poprawę wizerunku miasta.