Łask uczcił 80. rocznicę Powstania Warszawskiego
1 sierpnia, punktualnie o 17.00, w godzinie „W” Łask oddał cześć bohaterskim powstańcom Warszawy. Mieszkańcy zebrani na pl. Szarych Szeregów złożyli hołd wszystkim tym, którzy 80. lat temu ruszyli do walki o wolną Ojczyznę i nie wahali się oddać za nią życia. Tego dnia uczczono także pamięć urodzonego w Łasku i spoczywającego na łaskim cmentarzu uczestnika Powstania Warszawskiego - Romana Stapfa pseudonim „Głuchy”. Łascy harcerze zapalili znicz na grobie powstańca walczącego w stopniu starszego strzelca na Mokotowie.
Uroczystość w dzielnicy Kolumna rozpoczęła się odegraniem hymnu przez Orkiestrę Dętą Łaskiego Domu Kultury pod kierownictwem Macieja Malinowskiego i podniesieniem flagi państwowej na maszt. Przemówienie okolicznościowe wygłosiła zastępca burmistrza Łasku Lidia Sosnowska. Następnie głos zabrał przewodniczący Rady Miejskiej w Łasku Sylwester Florczak, a po nim senator RP Marcin Karpiński.
Odpowiedź niemiecka na wybuch powstania niezwykle brutalna, szczególnie w stosunku do ludności cywilnej. Podczas walk zginęło prawie 200 tysięcy Polaków, w tym jedynie 16 tysięcy z nich było żołnierzami. Miasto zostało zrównane z ziemią. Każdego roku powstańców Warszawy jest z nami coraz mniej. Czas płynie nieubłaganie, a oni odchodzą, pozostawiając nam świadectwo o tragicznych i bohaterskich dniach sierpniowego zrywu 1944 roku – powiedziała w swoim przemówieniu zastępca Burmistrza Łasku Lidia Sosnowska, przytaczając słowa nieżyjącej już uczestniczki powstania Hanny Stadnik ps. „Hanka”: „My już odchodzimy na wieczną wartę. Nie mówię tego z przykrością, bo to normalne. Jeżeli ktoś się urodził, musi odejść. Ale proszę wszystkich… Jak nas już nie będzie, pamiętajcie o nas…”. Pani Hanno, drodzy Powstańcy, pamiętamy… – zakończyła Lidia Sosnowska.
Modlitwę w intencji poległych w walce o wolną i niepodległą Polskę odmówi proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kolumnie - ks. kanonik Jacek Kubis. Następnie przybyłe na uroczystość delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem harcerzy. Na zakończenie wysłuchano części artystycznej w wykonaniu Orkiestry Dętej Łaskiego Domu Kultury i Rolniczej Band. Po uroczystości na mieszkańców czekał piknik rodzinny.
1 sierpnia na pl. Szarych Szeregów odbyła się również zbiórka krwi pod hasłem „Oddajemy krew za przelaną krew w Powstaniu Warszawskim”. W godz. 13.00-16.00 31 dawców oddało 14 l tego bezcennego leku. Dziękujemy!