Witamy w Łasku
Łask, należący do najstarszych miast na Ziemi Łódzkiej, jest prężnym ośrodkiem m.in. przemysłowym, kulturalnym i usługowym. Sporo tu cennych zabytków, m.in. XVI-wieczna kolegiata ufundowana przez prymasa Jana Łaskiego, w której murach znajduje się alabastrowa płaskorzeźba przedstawiająca Madonnę z Dzieciątkiem, pochodząca z warsztatu florenckiego. Cenny jest też drewniany kościółek św. Ducha z 1666 r. W zabytkowej kamieniczce w rynku znajduje się Muzeum Historii Łasku prezentujące stałe wystawy, ukazujące dzieje grodu nad Grabią, a także ekspozycje czasowe. Atrakcją Łasku jest Starówka ze zrewitalizowaną płytą rynku (w 2014 r. nagroda za najlepiej zrewitalizowaną przestrzeń publiczną w kraju), a także dzielnica Kolumna, nawiązująca do modnych u progu XX wieku miast – ogrodów, z oryginalną architekturą drewnianą i sosnowymi lasami.
W dolinie Grabi – rzeki najlepiej poznanej w Polsce pod względem zoologicznym - zachowało się wiele atrakcji przyrodniczych i turystycznych. Dzięki licznym rzekom i okolicznym lasom miasto i gmina są atrakcyjnym miejscem do życia. Na wypoczynek co roku przyjeżdża tu sporo mieszkańców z dużych miast, m.in. Łodzi i Pabianic.
Dziś to miasto liczące 17 tys. mieszkańców (cała gmina 27 tys.) wyróżnia 32. Baza Lotnictwa Taktycznego z samolotami F-16, w przyszłości mają się tu pojawić samoloty wielozadaniowe V generacji – F-35, a także drony.
Lokalne imprezy to Łask w pigułce. Najstarszą jest Jarmark Łaski, który już w XV wieku był miejscem, gdzie przenikały się najróżniejsze idee, prądy myślowe, kultury i mody. Był miejscem ożywionej i pełnej szacunku do odmienności wymiany towarów, usług, a także myśli. Obecnie to dwa skąpane w czerwcowym słońcu najgłośniejsze Dni Łasku. Jarmark Łaski pokazuje różne oblicza kultury, tworząc szeroką ofertę dla wszystkich zainteresowanych uczestniczeniem, w jednym z najciekawszych miejskich wydarzeń artystycznych w regionie.
Kolejną imprezą jest Festiwal Róż, który powstał dzięki plantatorom i miłośnikom róż, ale i pomocy Urzędu Miejskiego w Łasku. Nieczęsto można spotkać się z inicjatywą grupy zawodowej, która chce zrobić coś dla promocji gminy, poprawić estetykę swojego miasta i przy tym dobrze się bawić. Festiwal Róż to piknik rodzinny, a wraz z nim atrakcje dla najmłodszych, gastronomia i występy artystyczne. Na łaskim rynku odbywa się kiermasz róż i innych kwiatów, a przez miasto przejeżdża korowód bryczek. Na odwiedzjących czeka mnóstwo wydarzeń towarzszących, wśród nich wycieczki na pola różane, warsztaty i porady florystyczne, wystawa ponad 100 odmian królowej kwiatów, a także poezja, malarstwo, taniec i wiele więcej.
W Łasku znajduje się sporo zakładów specjalizujących się m.in. w produkcji stolarki okiennej i drzwiowej, m.in. firma „Petecki” oraz materiałów budowlanych, wytwarzane są tu różnorodne rury i złączki z tworzyw sztucznych, zasłużoną renomą cieszą się także wyroby spożywcze, m.in. mleczarskie i piekarnicze. Przemysł odzieżowy rozsławia Dom Mody „Teresa Kopias”. W okolicy Łasku rozwinęło się sadownictwo, a także wspomniana uprawa róż. Dzięki zbudowanej w pobliżu drodze ekspresowej S-8 miasto zyskało znakomite połączenie m.in. z Łodzią (autostrada A-1 i obwodnica S-14), Warszawą i Wrocławiem, w przyszłości planowana jest budowa trasy kolei dużych prędkości.
Miasto jest również prężnym ośrodkiem kulturalnym i sportowym, liczni młodzi sportowcy osiągają sukcesy na boiskach w kraju i poza jego granicami. W ostatnich latach znacząco rozbudowano i zmodernizowano bazę sportową, szczególnie służącą dzieciom i młodzieży. Od lat niesłabnącym powodzeniem cieszy się kryta pływalnia.
Troska o ochronę środowiska przejawia się w Łasku m.in. w dbałości o rzekę Grabię, czemu służy np. zmodernizowana oczyszczalnia ścieków. Przed laty rekultywacji poddano wielkie wysypisko odpadów komunalnych, które przeobraziło się w teren rekreacyjny.