Szlaki turystyczne
Okolice Łasku stanowią nie lada atrakcję dla osób kochających obcowanie z przyrodą, jak również wszystkich tych, którzy pragną uciec od zgiełku wielkich miast i odpocząć na łonie natury. Unikalna fauna i flora oraz liczne zabytki czynią ten region wyjątkowym. Każdy z miejscowych szlaków oferuje zupełnie inne atrakcje i wyzwania. Z pewnością usatysfakcjonowani będą piesi turyści oraz ci, którzy zdecydują zwiedzić dolinę rzeki Grabi rowerem, konno lub kajakiem.
Największą atrakcją turystyczną i przyrodniczą gminy jest dolina rzeki Grabi. Rzeka Grabia wraz z dopływami (rzeki Końskiej i Pałusznicy) oraz okoliczne lasy znajdują się w Obszarze Chronionego Krajobrazu. Grabia uznana została również użytkiem ekologicznym i jest jedną z najczystszych rzek centralnej Polski. Liczne starorzecza, meandry, małe zbiorniki wodne oraz lasy łęgowe w dolinie nadają Grabi szczególny wygląd. Ponadto piaszczysty brzeg miejscami porośnięty lasem sosnowym oraz rozległe łąki z różnogatunkową roślinnością również dodają jej uroku. W niewielkiej odległości od jej brzegów usytuowano miejsca rekreacji, podobnie jak liczne działki. Z tych względów gmina pełni funkcję ośrodka usługowo-turystycznego dla rejonu łaskiego i od wielu lat jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców głównie Łodzi i Pabianic.
Dzielnica Łasku – Kolumna, posiada rozbudowaną bazę turystyczno-wypoczynkową oraz zaplecze agroturystyczne. W latach 30. XX wieku wybudowano tu drewniane wille z werandami przeznaczone dla letników. Wiele z nich ma ciekawą architekturę określaną mianem stylu szwajcarskiego. Plan miejscowości Las-Kolumna wykonał architekt Antoni Jawornicki nawiązując do idei miast-ogrodów Ebenzera Howarda. Dodatkowym atutem jest suchy las, który tworzy korzystny mikroklimat, a rzeka umożliwia kąpiele i plażowanie. Kolumna położona jest wśród okalających ją suchych borów sosnowych co stwarza raj dla grzybiarzy, którzy co roku licznie odwiedzają to miejsce. Grabia i jej dopływy są atrakcją dla wędkarzy, którzy łowią ryby wzdłuż biegu rzeki przy stopniach w starorzeczach i torfiankach (jest to teren ochrony w ramach sieci Natura 2000). Duży ruch turystyczny jest również obserwowany przy zalewie „Zajączek”. Względnie czysta woda oraz wspaniałe otoczenie przyciąga tu ogromne rzesze mieszkańców gminy oraz turystów. Zorganizowana jest tu plaża, dwa boiska do siatkówki plażowej, bar.
SZLAK TURYSTYCZNY OKOLIC PABIANIC (zielony pieszy, dostępny dla kolarzy) - Pabianice-Łask (trasa 4.2)
Ma długość ok. 26 km i łączy ze sobą dwa miasta powiatowe: Łask i Pabianice. Zarówno piesi turyści, jak i rowerzyści mają szansę podziwiać malowniczą dolinę rzeki Grabi, okalające ją łąki, lasy i torfowiska. Na trasie szlaku znajdują się także zabytki budownictwa wiejskiego oraz architektury rezydencjonalnej i sakralnej. Do najciekawszych atrakcji należą zabytki Łasku i Pabianic: dwór w Ostrowie i dwa młyny w osadzie Talar. Zielony szlak przebiega przez miejscowości: Pabianice - Karolów - Las Karolewski - Hermanów - Terenin - Mogilno - Róża - Talar - Ostrów - Łask
SZLAKI OKOLIC ŁASKU (żółty, pieszy, dostępny dla kolarzy) - szlak młynów nad Grabią (trasa 7.1.)
Szlak liczy 36 km i w całości prowadzi po Wysoczyźnie Łaskiej. Łączy w sobie zachowane elementy architektury przemysłowej w postaci licznych młynów z unikatową przyrodą Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. Do najpopularniejszych zabytków na trasie należy młyn we wsi Brzeski. Szlak rozpoczyna się na dworcu PKP w Kolumnie, biegnie przez dolinę Grabi oraz centrum Łasku, a kończy się w Siedlcach Łaskich. Szlak młynów nad Grabią łączy ze sobą następujące miejscowości: Łask - Kolumna - Orchów - Okup Fabryczny - Zielęcice - Wola Marzeńska - Marzenin - Kustrzyce - Lichawa - Emilianów - Brody - Brzeski - Kozuby - Grabica - Wola Wężykowa - rezerwat "Grabica" - Zamość - Grabno - Górki Grabieńskie - Widawa - Siedlce Łaskie
SZLAK WSCHODNIOEUROPEJSKIEGO FRONTU I WOJNY ŚWIATOWEJ – „Front Wschodni 1914-1918” (samochodowy)
Szlak Frontu Wschodniego I wojny światowej przebiega przez osiem województw (łódzkie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, świętokrzyskie, lubelskie, małopolskie i podkarpackie). Prowadzi przez miejsca walki, obiekty i materialne ślady I Wojny Światowej na ziemiach polskich. Na szlaku znajdą się najcenniejsze obiekty i miejsca, które są niemymi świadkami wydarzeń z lat 1914-1918.
ŁÓDZKI SZLAK KONNY
Turystyka w siodle jest aktywną formą wypoczynku i rekreacji na łonie natury, która nie tylko dostarcza nam niezapomnianych wrażeń, ale przede wszystkim wymaga ścisłej współpracy i wzajemnego zrozumienia człowieka ze zwierzęciem. Unikalnym atutem tej formy turystyki jest możliwość zwiedzania atrakcji turystycznych, podróżując na końskim grzbiecie. Pozwala również na spędzanie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi podczas wspólnych rajdów i wycieczek.
SZLAK OKOLIC ŁODZI (czerwony pieszy) - Łask-Pabianice (trasa 1.6 i 1.7)
Szlak o łącznej długości ok. 180 km, łączący miejscowości położone wokół Łodzi. Jego trasa przebiega m.in. przez teren Wzniesień Łódzkich (Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich) oraz wysoczyzn: Łaskiej i Bełchatowskiej. Tamtejszy krajobraz obfituje w obszary źródliskowe i doliny rzek Miazgi, Wolbórki, Grabi. Liczne są także uroczyska leśne będące pozostałością po dawnej Puszczy Łódzkiej oraz obszary wydmowe w okolicach Tuszyna, Pabianic i Łasku. Trasa podzielona jest na mniejsze odcinki i w dolinie Grabi przebiega jedynie przez dzielnicę Łasku – Kolumnę i fragment gminy Wodzierady. W Kolumnie zaś kończy się odcinek z Pabianic, a zaczyna odcinek prowadzący do Lutomierska. Oprócz wymienionych miejscowości szlak przebiega m. in. przez Tuszyn, Aleksandrów Łódzki i Smardzew.
SZLAK ZIEMI SIERADZKIEJ (niebieski, rowerowy)
Szlaki Ziemi Sieradzkiej składają się z czterech odcinków znakowanych kolorem niebieskim. Trzy z tych odcinków biegną przez Łask. Pierwszy z nich - Szlak św. Maksymiliana Kolbego - liczy ponad 62 km długości. Rozpoczyna się w Łodzi-Rudzie i prowadzi dalej przez Pabianice (miejsce zamieszkania świętego), Łask i Zduńską Wolę (miejsce jego urodzin i chrztu).
Od Zduńskiej Woli prowadzi Szlak Skarbów Ziemi Sieradzkiej. Szczególnie godne uwagi na trasie są: Szadek z gotyckim kościołem pw. Wniebowzięcia NMP i św. Jakuba Apostoła (1332-1335), Małków z klasycystycznym pałacem zbudowanym dla adiutanta Napoleona, (przebywał tam także Władysław Reymont), Warta (liczne kościoły i zespoły klasztorne o kilkusetletniej historii), Marzenin (kościół z 1372 r.) i Łask (kolegiata z 1525 r.). Dodatkową atrakcją jest Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki oraz Zbiornik Jeziorsko, jeden z dwóch wielkich sztucznych akwenów w województwie łódzkim.
Od Łasku do Kleszczowa wiedzie Szlak Osad Braci Czeskich. Szlak pozwala odkryć ciekawy rozdział historii regionu łódzkiego. Na szlaku biegnącym przez malownicze zakątki Wysoczyzny Łaskiej i Kotliny Szczercowskiej, można zwiedzać liczne świątynie różnych wyznań, cmentarze, dwory i młyny wodne.
SZLAK KAJAKOWY NAD GRABIĄ
Szlak bierze swój początek w Ldzaniu, a dokładniej w leżącej w jego granicach osadzie Talar. Przed rozpoczęciem spływu, zwiedzający mają okazję podziwiać dwa zachowane młyny z XIX w. Przez pierwsze kilometry Grabia leniwie wije się pośród wysokich, piaszczystych brzegów. Odcinek ten jest idealny dla osób rozpoczynających swoją przygodę z kajakiem. Dość spokojny nurt pozwala bez zbędnego pośpiechu poznać tajniki wiosłowania, a licznie rozsiane urokliwe plaże dają szansę na chwilę wytchnienia. Pierwszą poważną przeszkodą na trasie jest tama w Baryczy. Jej pokonanie wymaga przeniesienia kajaków. To idealny moment, aby rozprostować kości i koniecznie zobaczyć zabytkowy młyn. Po drugiej stronie tamy Grabia zmienia swój charakter. Jej brzegi porasta gęsta roślinność, nurt przyspiesza, a uczestnicy spływu muszą stawić czoła przeciwnościom w postaci zwężeń i wystających z wody konarów. Krajobraz rzeki ulega niekiedy metamorfozie. Dzieje się to za sprawą zamieszkujących dolinę Grabi bobrów. Te niezwykle pracowite gryzonie sprawiają, iż szlak nieustannie się zmienia i nie przestaje zaskakiwać. Oprócz wspomnianych bobrów, uważni kajakarze mają szansę spotkać także wydrę, zimorodka oraz wielu przedstawicieli rodziny ptaków wodno-błotnych. Niezwykle popularnym miejscem jest niewielki most w Baryczy, gdzie można odpocząć na plaży, jak również zakupić niezbędne produkty w miejscowym sklepiku. Dużą zaletą kajakowego spływu nad Grabią jest możliwość jego rozpoczęcia, jak i zakończenia w praktycznie każdym z kluczowych punktów na trasie. Wystarczy jedynie uzgodnić szczegóły z osobą wynajmującą kajaki. Najwytrwalsi kontynuują jednak przygodę i kierują się w stronę Kolumny, gdzie czekają na nich kamienne progi, piękne łąki oraz największa w okolicy plaża znajdującą się nieopodal dawnego baru „Pod Bykiem”. Na odcinku Kolumna – Łask koryto rzeki ulega znacznemu poszerzeniu, a uczestnicy spływu zmierzą się z występującymi tam łachami i wypłaceniami. Zwieńczeniem kajakowego szlaku jest meta w Łasku nad zalewem „Zajączek”.