Uwaga na burze!

Ostrzeżenie Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW PIB w Poznaniu

Zjawisko: silny deszcz z burzami

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: województwo łódzkie: powiat łaski

Ważność:

od: 2019-08-07 18:00
do: 2019-08-08 04:00

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów miejscami od 20 mm do 40 mm, lokalnie 50 mm. Lokalnie możliwy grad. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 90 km/h.

Prawdopodobieństwo: 80%

Uwagi: brak

Czas wydania: 2019-08-07 13:20

Synoptyk IMGW-PIB: Lech Buchert

Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu

 

 
Przestrzegaj następujących zasad postępowania:
 
 
1. Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu. W celu uzyskania komunikatu o zagrożeniu i sposobach postępowania, miej przygotowane radio na baterie, ustawione na częstotliwości radia regionalnego.
 
2. Usuń z balkonów, tarasów i parapetów rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętaj, że mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich i osób postronnych.
 
3. Zamknij okna i drzwi.
 
4. W miarę możliwości wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe.
 
5. Nie planuj spacerów, wycieczek, w miarę możliwości nie wychodź z domu.
 
6. Zabezpiecz minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw.
 
7. Sprawdź czy masz w pobliżu sprawne oświetlenie awaryjne (np. latarkę na baterie i zapas baterii) oraz naładowany telefon komórkowy.
 
8. Nie obserwuj niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W czasie nawałnicy nie podchodź do okien i drzwi, usiądź pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, najlepiej na najniższej kondygnacji, np. w piwnicy.
 
9. Podczas burzy, staraj się nie korzystać z telefonów stacjonarnych przewodowych oraz urządzeń elektrycznych, przede wszystkim tych obsługiwanych ręcznie (np. suszarek do włosów, elektrycznych szczoteczek do zębów, elektrycznych maszynek do golenia) - korzystanie z tych urządzeń grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji.
 
10. Sprzęt elektroniczny odłącz od sieci elektrycznej i innych instalacji przewodowych (np. instalacji antenowych, telekomunikacyjnych, sieci internetowych, TV kablowej itp.). Zapewni to ochronę tych urządzeń przed wyładowaniami atmosferycznymi.