Telewizja analogowa tylko do 20 maja 2013 roku

Już 20 maja 2013 roku w województwie łódzkim planowane jest zaprzestanie nadawania telewizji naziemnej w systemie analogowym i całkowite przejście na platformę cyfrową. W konsekwencji stanowi to zasadniczy zwrot technologiczny, który umożliwia odbiór większej ilości programów telewizyjnych o lepszej jakości obrazu i dźwięku ale także wymusza konieczność dostosowania odbiorników telewizyjnych starszego typu do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej.

Aby mieć możliwość oglądania programów naziemnej telewizji cyfrowej wymagany jest dekoder sygnału DVB-T lub DVB-C obsługujący standard kodowania MPEG4. Większość nowoczesnych odbiorników telewizyjnych posiada już wbudowany dekoder obsługujący powyższy standard.  Wystarczy wtedy podpiąć kabel antenowy do odbiornika TV i cieszyć się wysokiej jakości obrazem i dźwiękiem.

W przypadku gdy posiadamy odbiornik starszego typu, który pozwala jedynie na odbiór sygnału w systemie analogowym lub cyfrowym w standardzie DVB-T/MPEG2 , koniecznie będzie dokupienie dekodera do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej zwanego także set-top-boxem lub wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy typ.

Powyższe wymagania dotyczą jedynie osób korzystających z telewizji naziemnej. W przypadku gdy korzystamy z telewizji satelitarnej lub kablowej zmiana sprzętu nie jest wymagana.

Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce należy do jednego z najważniejszych projektów w sferze publicznej, łączących zagadnienia społeczne, ekonomiczne i techniczne.

Więcej szczegółowych informacji na temat cyfrowej telewizji naziemnej uzyskają Państwo na stronie www.cyfryzacja.gov.pl.