Podsumowanie Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w piłce siatkowej dziewcząt

Pora na podsumowanie Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w piłce siatkowej dziewcząt, która w dniach 18-20 czerwca została rozegrana w Łasku.

W zawodach rozgrywanych w ramach XXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych - Łódzkie 2021 wzięły udział reprezentacje wszystkich 16 województw. W turnieju rywalizowały siatkarki z rocznika 2007 i młodsze. Zespoły zostały podzielone na 4 grupy, które pierwszego dnia zawodów rywalizowały w 4 halach sportowych:

Grupa A z udziałem województw: śląskiego, podkarpackiego, podlaskiego i lubelskiego swoje mecze rozgrywała w hali Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Narutowicza. Awans do ćwierćfinału uzyskały województwa śląskie i podkarpackie.

W grupie B, która swoje mecze rozgrywała w hali MOS przy ul. Warszawskiej rywalizowały województwa: łódzkie, mazowieckie, lubuskie i opolskie. Z awansu do ćwierćfinału mogły cieszyć się gospodynie oraz siatkarki z Mazowsza.

Rywalizacja w grupie C toczyła się w hali Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Inki - Danuty Siedzikówny. Tutaj najlepsze okazało się województwo wielkopolskie, które wyprzedziło Dolny Śląsk oraz województwa zachodniopomorskie i świętokrzyskie.

W ostatniej grupie, której spotkania toczyły się w hali Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. 9 Maja zwyciężyła Małopolska, przed województwem kujawsko-pomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Między meczami, w hali sportowej MOS odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia Olimpiady. Ceremonię rozpoczął przemarsz wszystkich reprezentacji, po której przemawiali zaproszeni goście. Następnie odegrany został hymn państwowy, podczas którego na maszt podniesiona została flaga państwowa, odczytany został apel olimpijski, podniesiono flagę Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a zawodniczki złożyły uroczyste olimpijskie ślubowanie.

Swoją obecnością otwarcie zawodów uświetnili:

 • wicedyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Pan Sławomir Piętakiewicz,
 • wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Pan Ryszard Czarnecki,
 • Starosta Łaski, Pan Piotr Wołosz,
 • Burmistrz Łasku, Pan Gabriel Szkudlarek,
 • prezes Łódzkiego Związku Piłki Siatkowej, Pan Konrad Piechocki.

Drugi dzień zawodów rozpoczęły mecze ćwierćfinałowe. Nie brakowało w nich dramaturgii, bo aż 3 z 4 ćwierćfinałów kończyły się po tie-breakach. Do najlepszej czwórki zawodów awansowały ekipy: Dolnego Śląska, Małopolski, Mazowsza i Śląska. Drużynom z województw: łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego i wielkopolskiego pozostała natomiast rywalizacja o miejsca 5-8.

Ostatniego dnia zawodów rozegrane zostały mecze o poszczególne miejsca. Ostatecznie mistrzyniami XXVII Olimpiady zostały siatkarki Dolnego Śląska, które w wielkim finale po tie-breaku pokonały Mazowsze. Brąz zdobyła Małopolska po wygranej nad województwem śląskim. Na kolejnych miejscach uplasowały się kolejno województwa: kujawsko-pomorskie, łódzkie, wielkopolskie i podkarpackie.

Podczas uroczystej ceremonii zakończenia zawodów dyplomy, medale i pamiątkowe statuetki wręczali uczestniczkom:

 • dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Pan Damian Kunert,
 • wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Pan Ryszard Czarnecki,
 • wiceprezes Łódzkiego Związku Piłki Siatkowej, Pan Marcin Chudzik,
 • prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Siatkowej, Pan Wojciech Rozdolski,
 • członek zarządu Łódzkiego Związku Piłki Siatkowej, Pan Bogdan Lipowski.

Za nami trzy dni wspaniałej sportowej rywalizacji. Bardzo cieszymy się, że byliśmy współorganizatorami największej rangą imprezy w grach zespołowych, jaka kiedykolwiek zawitała do Łasku. Z przyjemnością gościliśmy całą Polskę, mamy nadzieję, że będziecie pobyt w Łasku miło wspominać.

Serdecznie dziękujemy za pomoc przy organizacji Olimpiady:

 • Łódzkiemu Związkowi Piłki Siatkowej,
 • Łódzkiej Federacji Sportu,
 • Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Dziękujemy za udostępnienie obiektów na potrzeby rozegrania zawodów Gminie Łask oraz Szkole Podstawowej nr 1 w Łasku i Szkole Podstawowej nr 5 w Łasku, a także Starostwu Powiatowemu w Łasku za udostępnienie hali MOS, która była główną areną mistrzostw.

Na sam koniec aspekt najważniejszy, czyli sportowy. W reprezentacji województwa łódzkiego, która zajęła szóste miejsce podczas tegorocznej Olimpiady wystąpiło aż 6 zawodniczek, reprezentujących w tym sezonie barwy Łaskovii. Były to: Martyna Bulzacka (kapitan reprezentacji), Martyna Michalak, Karolina Kulczyńska, Hania Puchała, Roksana Wojtasik i Oliwka Pilecka. Drugim trenerem reprezentacji był Filip Lipowski. Dziewczęta, jeszcze raz serdecznie Wam gratulujemy! Wiemy, że medal był blisko, ale mimo że nie udało się go wywalczyć udowodniłyście, że znajdujecie się wśród najlepszych siatkarek w Polsce w swoim roczniku. Szansa na rewanż już niedługo!

 

Źródło: Łaskovia