ENSURE projekt: Wspólna Polityka Rolna - debata podczas spotkania partnerów w Chorwacji, Istrii

Gmina Łask była jednym z 13 partnerów biorących udział w 2 Międzynarodowym Spotkaniu, które odbyło się w Motovun, Chorwacji w dniach od 11.04-13.04.2018 r. Spotkanie to zgromadziło 35 międzynarodowych uczestników ze Słowenii, Serbii, Czech, Polski, Hiszpanii, Bułgarii, Litwy, Grecji, Montenegro, Włoch, Węgier oraz Rumunii z LAG Central Istria jako gospodarzem wydarzenia. Podczas trzydniowego programu, partnerzy zajmowali się tematem Wspólnej Polityki Rolnej Z Nowej Perspektywy.

Częścią projektu były sposoby walki z eurosceptycyzmem. Uczestnicy próbowali wzmocnić swoje przekonania poprzez debatę. W debacie uczestnicy byli podzieleni na dwie grupy i przedstawiali swoje poglądy na temat lokalnych produktów w Unii Europejskiej. Debata odbyła się w School of Hospitality and Tourism Managment w miejscowości Poreć. W debacie wzięli udział również uczniowie i nauczyciele. To była szansa dla LAG Central Istria na promocję swoich lokalnych produktów. Po zakończonej debacie wszyscy uczestnicy mieli możliwość degustacji produktów lokalnych producentów między innymi trufli, prosciutto.

Partnerzy korzystając ze spotkania dzielili się doświadczeniem na temat lokalnych grup działania istniejących w ich krajach.

Przedstawiciele z The Croatian National Contact Point for Europe Citizens Programme (Krajowego Punktu Kontaktowego w Europie dla obywateli w Chorwacji) również przedstawili podsumowanie zadań i wyników programu w latach 2014-2020.

Partnerzy mieli także możliwość poznania miasta Motovun. W szczególność słynącego z pięknych widoków oraz bogatej historii. Poznali jedno z najbardziej malowniczych dzieł malarskich, fresk zwany: ,,Taniec Śmierci’’.