Chcą uczyć pierwszej pomocy

Jesteśmy uczennicami II klas liceów w Łasku-Kolumnie oraz III LO w Łodzi. Wszystkie interesujemy się pierwszą pomocą przedmedyczną dzięki lekcjom prowadzonym na ten temat w naszej szkole, przeszłyśmy dodatkowe kursy z tego zakresu oraz brałyśmy udział w zawodach na etapie rejonowym i wojewódzkim w tej dziedzinie organizowanych przez Polski Czerwony Krzyż.

O platformie Zwolnieni z Teorii dowiedziałyśmy się przez przypadek podczas wizyty przedstawicieli platformy w szkole w Łodzi. Ma ona na celu pomóc licealistom i studentom w realizacji projektów społecznych dzięki stronie, na której planuje się tego typu inicjatywy. Strona każdemu projektowi przydziela także mentora, który wspiera projekty i pomaga w rozwiązywaniu problemów z nimi związanych. Gdy tylko dowiedziałyśmy się o możliwości przeprowadzenia tego typu zadania od razu postanowiłyśmy wziąć w tym udział i wymyślimy taki temat, ponieważ zauważyłyśmy, że w społeczeństwie panuje znieczulica i ludzie boją się oraz nie potrafią udzielać pierwszej pomocy. Chciałybyśmy chociaż w pewnym stopniu zwalczyć ten problem i pomóc ludziom przezwyciężyć strach. Aby dotrzeć do starszych odbiorców zamieszczamy posty na Instagramie (akcja_reakcja_), które przypominają podstawowe zasady pierwszej pomocy. Na portalu tym, jak i na naszym Facebook'u (Akcja-Reakcja) można śledzić postępy projektu.

 

Za pomocą lekcji przeprowadzonych w placówkach oświaty chcemy uświadamiać dzieciom i młodzieży, jak łatwo i szybko można udzielić pierwszej pomocy i że każdy może to zrobić bez najmniejszego wysiłku, ponieważ nawet telefoniczne wezwanie odpowiednich służb ratunkowych może uratować komuś życie lub zdrowie. Podczas zajęć będziemy m.in. pokazywać jak należy zadzwonić po odpowiednie służby, jak układać poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej i jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową oraz jak zachowywać się podczas najbardziej prawdopodobnych zdarzeń, które mogą nam się przytrafić w życiu codziennym takich jak poparzenie, czy złamanie.

Udało nam się nawiązać wiele współprac z lokalnymi przedsiębiorstwami. Firma DzikiStyl zaprojektowała nam graficzną wersję logo, koszulki oraz plakaty. Za wydruk naklejek z naszym logo odpowiada firma Bracia Zybert, a wydrukiem plakatów zajęła się Introligatornia w Łasku. Otrzymałyśmy także patronat Burmistrza Łasku oraz wsparcie osób prywatnych, których zaciekawiła nasza Akcja. Dzięki artykułom w gazetach i wywiadom telewizyjnym promowałyśmy nasz projekt w całym województwie. Dostajemy zaproszenia z firm z poza regionu, które dowiedziały się o projekcie dzięki prowadzonym przez nas portalom społecznościowym, na których zamieszczamy informację o postępach przedsięwzięcia.

Gdyby ktoś był zainteresowany przeprowadzeniem przez nas zajęć prosimy o kontakt drogą mailową na adres akcjareakcja.pomoc@gmail.com

Gdyby były jakiekolwiek pytania związane z projektem proszę pisać, bardzo chętnie udzielimy odpowiedzi.

 

Pozdrawiamy

 

Karolina Buss

Kaja Kowalska

Natalia Hajdukiewicz